Čeští a moravští vinaři mohou vysadit 1000 hektarů vinic

03.06.2011 13:25

Čeští a moravští vinaři mohou ještě vysadit 1000 hektarů vinic. Česká republika dosud nevyčerpala práva k jejich výsadbě. Práva si mohou vinohradníci koupit u Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského za asi 50.000 korun za hektar, řekl dnes novinářům senátor Jan Hajda (ČSSD).

Podle ČSÚ bylo v roce 2009 v Česku 16.290 hektarů vinic. Podle Hajdy by byla po vínu vysazeném na nových plochách poptávka. Každý Čech dnes spotřebuje v průměru 20 litrů vína za rok. Domácí produkce kryje poptávku asi ze 40 procent, dodal. Na výsadbu nových vinic nedostanou vinaři žádnou dotaci. S dotací se nové vinohrady vysazovaly v minulosti. Podle Hajdy přesto existují podnikatelé, kterým by se rozšíření vinohradu vyplatilo. O vinařství mluvil jako o jediném prosperujícím zemědělském segmentu.

Navíc je obor podle něj mnohdy jediným, který poskytuje lidem ve vesnicích ve vinařských oblastech práci. Nezaměstnanost je tam prý přitom vysoká. "Na Břeclavsku je 40 zájemců o jedno pracovní místo," dodal. Česká a moravská vína si podle něj získávají čím dál víc příznivců, a to i v zahraničí. Tuzemští podnikatelé však podle něj mohou zahraničním vinařům konkurovat hlavně v bílých vínech, která mají pro místní oblast typickou kyselinku.

(převzato: www.financninoviny.cz )

Zpět

Kontakt

ČZS Nosislav
Kroužek 428, 691 64 Nosislav, IČ: 71227377

ČZS Nosislav© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode