Schválena novela vinařského zákona

25.07.2011 11:40

Senátoři schválili novelu zákona o vinařství. Platit má od letošního září a producentům vína přinese nové možnosti, ale i povinnosti. Novela přednostně slibuje větší ochranu vín před falšováním, nebo zvyšuje horní hranici obsahu alkoholu u tuzemských červených vín. Od září letošního roku by z obchodů měla zmizet vína bez evidenčního čísla jakosti na etiketě. Kategorie označovaná jako "stolní víno" pak zmizí z obchodů úplně.

To jsou jen některé změny odsouhlasené senátory. Novela prošla Senátem bez jediné změny. Prošlo tedy třeba i zvýšení horní hranice obsahu alkoholu u tuzemských červených vín. Nové definice se dočká zemské víno. Takový nápoj může podle normy vzniknout jen z hroznů vypěstovaných v dané vinařské oblasti. Novela tak zavádí přísnější měřítka, než jsou běžná ve zbytku Evropské unie. Běžně ve státech sedmadvacítky stačí, aby zemské víno bylo z místních hroznů alespoň z 85 %. 

Kromě zkvalitnění vinné produkce a ochrany před falšováním jednotlivých vín přináší novela i úlevy pro vinaře. Konkrétně v podobě jednotných žádostí, které zjednoduší nutnou administrativu.

( převzato z https://www.ceskatelevize.cz/...vi-slibuje-vetsi-ochranu-vin/ )

Zpět

Kontakt

ČZS Nosislav
Kroužek 428, 691 64 Nosislav, IČ: 71227377

ČZS Nosislav© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode